Ankstyvoji socializacija

381655_117743475054487_246506938_nAnkstyvoji socializacija, laikotarpis nuo aštuntos iki dvyliktos savaitės šuniuko amžiaus,  – šuniuko supažindinimas su naujomis patirtimis, aplinka, žmonėmis ir gyvūnais, formuojasi šuns pasitikėjimas savima ir reakcija į nežinomas aplinkas ar patirtis. Būtent šiuo laikotarpiu susiformuoja šuniuko pasitikėjimas savimi, drąsa susidūrus su naujomis patirtimis, o bailumas, agresija, nepasitikėjimas savimi susiformuoja iš neigiamų patirčių. Atminkite, kad jūsų pareiga pasirūpinti išvengti situacijų, kurios suformuotų jūsų šuniuko neigiamas patirtis. Šiuo laikotarpiu šuniukas turėtų atsidurti įvairiose situacijose ir pažinti kuo daugiau: vaikai, pravažiuojantys automobiliai ar dviratininkai, įvairūs triukšmai, įvairūs žmonės ar gyvūnai ir t.t. Jei praleisite šį laikotarpį, vėliau šuniuką išmokyti bus sunkiau.

Vienas iš geriausių būdų socializacijai yra šuniuko vedžiojimas su pavadėliu. Pavadėlį, kiek įmanoma, stenkitės laikyti laisvą, šuniukas jaus laisvę ir turės didesnę galimybę laisvai judėti.  Pamatę nepririštą ar be pavadėlio šunį, atidžiai stebėkite jo ketinimus. Jei jums kyla bet kokių įtarimų dėl svetimo šuns kėtinimų, tiesiog apeikite jį aplinkui arba paimkite savo šuniuką ant rankų. Stenkitės vegti parkų, kur lankosi daug šunų ir yra didelė galimybė užsikrėsti šunų ligomis. Neleiskite šuniukui uostyti šunų išmatų ir žaisti su šunimis, kurie neatrodo sveiki ar atrodo agresyvūs.  Iš pradžių vaikščiokite ten kur mažiau aplinkinių ir tik vėliau eikite į teritorijas, kur bus daugiau žmonių ir gyvūnų. Naudokite skanėstus, glostykite ir netgi pažaiskite su juo kai šuniukas atliks vieną ar kitą veiksmą, kurį skatinote taip formuodami teigiamas patirtis. Ignoruokite arba drauskite tuos veiksmus, kurie jums nepatinka, komandomis kaip „fui“, „negalima“ ar pan. Stebėkite kada ir kodėl jūsų šuniukas išsigąsta ir parodykite šuniukui, kad jūs pilnai kontroliuojate situaciją ir jam nereikia bijoti, nes jūs pilnai kontroliuojate situaciją ir šuniukas gali pasitikėti, kad jūs jį apginsite.

Bendravimas su aplinkiniais yra pagrindinis socializacijos įrankis. Jei nebus pakankamo bendravimo su aplinkiniais egzistuoja didelė rizika, kad šuniukas susiformuos netinkamus įgūdžius. Draugija yra labai svarbi kiekvienam šuniukui, todėl laikykite jo guolį kambaryje, kuriame jūs ir jūsų šeima praleidžia daugiausia laiko.

Labai svarbu pasirinkti teisingus svetimus žmonės, kuriems leisite bendrauti su jūsų šuniuko socializacijos laikotarpiu. Būtinai jiems paaiškinkite apie geros patirties skatinimą ir reikalingą elgseną. Jei nesate tikri, kad vienas ar kitas asmuo tinkamai elgsis, geriau jo venkite jo šiuo laikotarpiu.

Kitas vienas iš svarbiausių socializacijos įrankų, yra šuniuko bendravimas su kitais šunimis. Bendraudamas su kitais šunimis šuniukas mokosi „kalbėti“, „klausytis“ ir atpažinti kitų šunų kūno kalbą. Todėl jei neleisinte jam bendrauti su kitais šunimis, turėsite šuniuką, kuris visiškai nemoka atpažinti kitų šunų jam siunčiamų signalų ir tinkamai į juos reaguoti. Tačiau, jei šunims bendraujant vienas iš šunų ima gąsdinti kitą, būtinai įsikiškite, ir neleiskite šunims „išsiaiškinti patiems“, tokiu atveju jūsų šuniukas gali išsiugdyti gynybinę agresiją prieš kitus šunis ar šuniukus. Nešaukite, nemuškite, bet tiesiog atskirkite šunis.

Lankykite dresūros užsiėmimus. Dresūra yra labai puiki priemonė šuniukų socializacijai. Šuniukas susitinka su kitais šunimis, išmoksta paklusnumo, tuo pačiu ir jūs kaip šeimininkas išmokstate daug svarbių daykų, kurių reikia bendraujant su savo šunimi. Patartina apsilankyti dresūros mokykloje prieš atsivedant šuniuką, kad įsitikintumėte ar dresūros treneris tinkamai kontroliuoja situaciją užsiėmimų metu.

Stenkitės kuo daugiau girti savo šuniuką. Mokykite jį atpažinti savo vardą. Niekada nenaudokite šuns vardo jį bausdami. Neleiskite šuniukui jus vaikytis ir pratinkite gražiai eiti šalia. Neleiskite jam jūsų kandžioti ir iškart nustokite su juo žaisti, nes tolimesnis žaidimas jį tik paskatins kandžiotis.

Tinkamai socializuoti šunys yra linksmi, draugiški, nuspėjami ir tinkamai reaguoja į stresines situacijas, tuo tarpu netinkamai socializuoti šunys yra bailūs, nepasitinktys savimi ir agresyvūs.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: